Přátelství s tak renesančním člověkem, jakým byl Miroslav Horníček znamenalo jistě pro každého, komu bylo souzeno, velký dar a obohacení pro celý další život.
Pavel Kopp se s p. Horníčkem seznámil v r. 1977, když mu zaslal některé své italské fotky s poděkováním za inspiraci Horníčkovou knihou Pohlednice z Benátek a poté si s ním nějakou dobu korespondoval. V r. 1984 ho pak požádal o spolupráci na připravované knize s Italskou tématikou. Protože fotografie Miroslava Horníčka velmi zaujaly, začali se pravidelně stýkat, a jejich přátelství pak trvalo až do Horníčkovy smrti v r. 2003.
P.Kopp si velmi vážil toho, že mu p. Horníček pak po několika letech nabídl tykání. Přes dvanáctiletý věkový rozdíl si velmi rozuměli, k čemuž možná přispěla i okolnost, že P.Kopp poznal už jako dítě osobně Jana Wericha, když trávil pravidelně prázdniny ve Velharticích. Měli si tedy hned o čem povídat.
Jejich společná kniha, CHVILKY S ITÁLIÍ, kde je 127 Koppových fotografií doprovázených originálními texty M. Horníčka /který si k živým fotkám italské ulice vymýšlí dialogy a osudy zachycených lidí/, vyšla dosud ve třech vydáních. Poprvé to bylo po mnoha peripetiích, protože autor textu nebyl tehdejšímu režimu příliš pohodlný, k Horníčkovým sedmdesátinám, v nakladatelství Panorama v r. 1988. Knihu autoři připravovali celkem asi 4 roky, z čehož větší část doby ležela v šuplíku nakladatelství Panorama. M.Horníček občas říkal: „….tak ta knížka zatím nevyjde, prý jsem zase někde něco řekl!“ Takže pak ze zoufalství začali pořádat výstavy pod stejnojmenným názvem, s podtitulem: „Ukázky z připravované knihy“, které se naštěstí setkávaly s mimořádným ohlasem návštěvníků. Navzdory všem problémům byl ale pak náklad knihy impozantní: 97 000 výtisků. A protože vyšla před Vánoci, byla brzy rozebrána.
Po Sametové revoluci vyšla kniha také v Itálii, kde tehdy P.Kopp pracoval v diplomatických službách, a to pod názvem „ISTANTI CON L´ITALIA“, a konečně pak podruhé česky, s rozšířenou fotografickou částí, v r. 2003.
Bohužel nedokončený zůstal jejich druhý projekt na knížku „PRAHA MĚSTO MILOSTNÉ“, s převahou fotek zamilovaných dvojic na pozadí jedinečné historické architektury, připravovaný také jako osobní vyznání M.Horníčka našemu hlavnímu městu a určený především mladým lidem.
Pavel Kopp vděčí M. Horníčkovi za mnoho krásných debat nad fotkami a knížkami, a za seznámení s celou řadou významných osobností z oblasti kultury, např. se spisovatelem Františkem Nepilem, sochařem Vladimírem Preclíkem, malířem Josefem Lieslerem, Adolfem Bornem, herci J. Suchým, B.Polívkou, M.Lasicou a J.Satinským, Markem Ebenem a mnoha jinými.
OSOBNOSTI

MIROSLAV HORNÍČEK
HEREC, SPISOVATEL A REŽISÉR
První dopis M. Horníčka P. Koppovi z 10/1/78

M. Horníček a P. Kopp na vernisáži výstavy Chvilky s Itálií v Praze, 1988
Foto: Václav Jačka

Portrét M. Horníčka z r. 1986




Portrét manželů Horníčkových z r. 1988
M. Horníček v Římě na Kapitolu, 1991
Portrét M.H. z roku 1986, který použil jako novoročenku